MEMNUNİYET YILDIZIMIZ

  • Görüntüleme: 1689
  • 11 Ocak 2018
  • Hacı Yusuf ERYAZGAN

Değerli meslektaşlarım;

Son Aile Hekimliği Ödeme Yönetmeliğinde bir değişikliğe gidilmiş ve e-nabız sisteminde aile hekimine danışılmadan, ıslak imza olmadan aile hekiminin değiştirilebileceği yer almıştır. Hekimlerin neye ya da hangi kritere göre değiştiği ise belli değildir.

Şimdi soruyorum; bu değişiklik aile hekimliğinin nüfusa kayıtlı hizmet verme anlayışının köküne dinamit koymak değil midir? İl, ilçe, bölge sınırı olmadan bu kaydın değişebilmesi ne fayda sağlayacaktır? Temelinde kayıtlı nüfusu sürekli takip etmek olan bu sistemin popülist yaklaşımlar uğruna heba edilmesinin kime, ne faydası olacaktır? Onlarca yıldır biriken çok daha büyük sorunlar varken, işin muhatapları bu sorunlarla ilgilenmezken nelerle uğraşıyorlar!

Aile hekimleri halkı, koruyucu hekimlikle doğru yönde sağlıklı yaşamaya yönlendirmeye çalışırken; sağlık okuryazarlığının çok düşük olduğu ülkemizde, keyfe keder e-nabız sistemi üzerinden, yıldızlı puanlama sistemiyle neye göre puan verecekler?

En basit şekliyle anlatmamız gerekirse, neredeyse atacağı adıma, alacağı nefese rapor istenen vatandaş, bunun mevzuata uygun olmadığını, kimsenin zorla bir rapora yönlendirmeyeceği bir gerçekken bunu kendisine vermeyen hekime ne not verecek? Ya da ısrarla antibiyotik yazdıramadığı hekimine ne not verecek? 

Aile hekimliğini bilemeyen, anlamayan insanlar; bu yaptıklarıyla aile hekimi ile halkın arasını açmakta ve yeni 184’ler icat etmektedir. Bunca yıl sorunları çözmeyip, sistemi değil sistemsizliği sürekli dayatanlara, sağlık çalışanlarının puanı ne? Koca bir ‘0’.

Tüm sivil toplum kuruluşlarını, aile hekimliğiyle ilgili bu yanlış adımlara, bu değersizleştirme çabasına ortak bir ses vermeye çağırıyorum!

Saygılarımla.

PAYLAŞ: