KAN DAVASI

  • Görüntüleme: 1176
  • 12 Nisan 2018

Değerli arkadaşlar,

Yıllardır aile hekimliğinin ne kadar önemli işler yaptığını anlatmaya çalışırken; ne yazık ki Bakanlığımız sahayı bilmeden, sahadaki sorunların farkında olmadan sürekli popülist yaklaşımlarla aile hekimliği ile alakası olmayan önerilerde bulunmaktadır.

Bu olay, biz aile hekimlerinin akıllarına bir soru getirmektedir:

Bakanlık bürokrasisinin aile hekimlerine karşı bitmek bilmeyen kin duygusu, bir kan davasına mı dönüşmüştür?

Bu soru belki sizlere ilginç gelebilir ancak geçtiğimiz son 5 yılda yaşadığımız sorunları tam olarak böyle bir soruyla anlatabileceğimiz kanısındayız.

Aile hekimleri, böyle bir kin duygusunu hak edecek ne yapmıştır? Bizler, sağlık anlamında ülkenin geleceğini koruyabilmek adına çok büyük katkılar sunduk. Sunmaya da devam edeceğiz! Şimdi de 3 yıl önce denedikleri ve hiçbir verim alamadıkları söylemi, allayıp pullayıp ‘Acillerde yoğunluk var’ bahanesiyle önümüze getirmek istiyorlar. 

Peki neydi yaşanan olay? 

Cumartesi nöbetlerinde, 8 saatte bir hasta ortalamasıyla kendini kandıran bir Bakanlık… Sahte evraklarla 8 saat açık kalmış gibi gösterilen ancak yarım saat açık kalan ve bunun karşılığında milyonlarca lira para harcanan nöbet uygulaması… Bunun sonunca elimizdeki veri nedir? 0…

Peki bu uygulamayı yapanlar, bunun karşılığında bir yaptırım gördüler mi? Yani, halkın sağlığı için ayrılan parayı, boşu boşuna harcayanlara ne oldu? Hiçbir şey! Görevlerini kötüye kullandıkları için, bu sorumluların her birinin görevden alınması ve bu harcamalar için rücu davası açılması gerekiyordu.

Sizin niyetiniz, ACİL meselesini çözmek değil, popülist algılarla işi yürütmüş gibi göstermektir! 

Eğer ACİL sorununu çözmek istiyorsanız, yıllarca sunulan onlarca öneriye kulaklarınızı kapatamazsınız! Sizler, bu kan davasını gütmekte ne kadar inatçıysanız bizler de nitelikli koruyucu hekimlikte o kadar inatçıyız! Aile hekimliği kimsenin arka bahçesi değildir! Aile hekimliği, halka koruyucu hekimlik yapmak için bir hizmet alanıdır! 

İYİ HEKİMLİK İÇİN 3 YIL ÖNCE NASIL DİK DURDUYSAK, ŞİMDİ DE O NOKTADAYIZ!

Saygılarımla…

Hacı Yusuf ERYAZĞAN

ŞUAHED BAŞKANI

PAYLAŞ: