NEDEN ŞİDDET GÖRÜYORUZ?

  • Görüntüleme: 2375
  • 23 Temmuz 2018

Neden şiddet görüyoruz?

Değerli arkadaşlar,

‘Neden şiddet görüyoruz?’ başlığını bu işin içinde olan 13 yıllık bir meslektaşınız ve 5 yıllık sivil toplum kuruluşları tecrübesiyle olayın temeline inmek isteyen birisi olarak attım. Sorunun temeli, sağlık hizmeti sunumunda çıkan kargaşaya kadar uzanıyor.

Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde sürdürülecek sağlık hizmetlerinin sunumu ile ilgili sayfalarca kanun, yönetmelik, genelgesi olmasına rağmen sürekli sağlık çalışanlarının denetlendiği, cezalandırıldığı, sözleşmelerinin feshedildiğini görürüz. Hatta bu kurallar ve kaideler üzerinden sürekli bir denetim halinin olduğu da bir gerçektir.

Sunum tarafı tamam ancak sunumu hizmeti alan için nasıl alacağına yönelik yayınlanmış bir kural var mı? Yahut bunun topluma bir bildirimi oldu mu? Cevabını ben vereyim; kesinlikle yok. Peki neden?

Vatandaş bu hizmeti alırken neyi talep edebileceğini, neyi isteyemeyeceğini, neyin hukuk ya da toplum kurallarına uygun olduğunu biliyor mu? Daha doğrusu, bunu hizmeti sunan Bakanlık, açık açık beyan ediyor mu? Örneğin, kişi olmadan ilaç yazılamayacağıyla ilgili bir kamu spotu, bir söylem, bir afiş ya da bir görsel görebilir misiniz? Kesinlikle hayır!

Sağlık Bakanlığı yetkilileri bunları bilmiyor mu? Bilimsel, hukuksal, toplumsal kuralları biliyorlar ancak kuralları vatandaşa beyan etmek siyaseten doğru gelmiyor.

Bunun sonucunda da hizmet alacak kişi, hiçbir kural tanımadan, kendi kafasında yarattığı kaidelerle hizmet almaya geliyor. İşte bütün sıkıntının başlama noktası da burası. Toplumu bir arada tutan kuralları uygulamaya çalışan sağlık çalışanları tam da bu noktadaki çatışmayla şiddet görüyor. 

Sağlıkta şiddet yasasının yanı sıra 15-20 maddeden oluşan, sağlık hizmeti alanların hizmet alımında uyması gereken kurallar, kaideler ve bunlara uyulmadığı takdirde karşılığında verilecek cezaların net olduğu bir yaptırım olmalı. 

Bunlar net olmadığı sürece sağlık çalışanları devletin işleyişi adına şiddet görmeye devam edecek. BİZLER TOPLUM KURALLARI VE DEVLETİN İŞLEYİŞİ için şiddet görüyoruz! Devlet, oy veren kitlesini karşısına almamak için bizim yalnızca yanımızdaymış gibi görünüyor. 

Son sözüm de meslektaşlarıma;

Yan odadaki arkadaşın dayak yerken bir basın açıklamasına dahi katılmıyorsan, sen sıranı bekliyorsun demektir!

Şiddetsiz günler dilerim. Saygılarımla...

Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Yusuf ERYAZGAN

PAYLAŞ: