GENELGEDEKİ İTHAMLARI KABUL ETMİYORUZ

  • Görüntüleme: 1933
  • 04 Ağustos 2018

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği olarak, sayın bakanlık yetkililerine sesleniyoruz;

18 Haziran 2009’da yayınlanan ve kurumunuzca tekrar gönderilen, *_“eşdeğer ilaçla ilgili genelge”_de, eczacıların, eşdeğer ilaç vermelerinin karşısında *“hekimlerin bunu engellemeye yönelik davranışları ise etik olmayan ilişkilerden kaynaklanmıyorsa bilgisizliktendir.”* denmektedir.

Bir meslek grubunu, alenen etik olmayan davranışlarla suçlamak ve onların aldığı tıp eğitimini yok saymak bakanlık politikası mıdır?

Bakanlık politikası değilse, bakanlık yetkilileri şu sorulara cevap verebilecek midir?

1 – Eczane çalışanlarının,  her türlü ilacı, elden ve hekime danışmadan vermesi ve sonrasında _“bu ilaçları doktora yazdır.”_ demesi nedeniyle yaşanan binlerce sağlıkta şiddet vakası ile ilgili neler yapılmıştır? 

2 – Birçok ilaçtaki mal fazlası uygulaması nedeniyle, eczane çalışanlarının, hastaları elindeki ilaçlara yönlendirmesi konusunda neler yapılmıştır?

3 – Hekimin yazdığı hemen her reçeteye _“piyasada yok, üretilmiyor.”_ denilip, hastaları hekime karşı kışkırtan ve bunun sonucunda sağlıkta şiddete dönüşen vakalarda, konunun muhatapları ile ilgili neler yapılmıştır?

*Sorular daha da artırabilir ancak asıl söylemek istediğimiz şudur:* Yayınlanan talihsiz genelgedeki hekimlik sanatını, hekimlik onurunu zedeleyecek ifadeleri asla kabul etmiyor, bu ifadelerin ivedilikle düzeltilmesini talep ediyor ve doktorlar olarak bir özür bekliyoruz.

Saygılarımızla

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu

PAYLAŞ: